Strang (fővezeték felszálló ág) felújítás 

A strang szó jelentése: a fővezeték felszálló ága, amelyre a fogyasztók vagy mellékágak csatlakoznak. Az épület fő víz- és lefolyóvezetékeit összefoglalóan az épületgépészetben is a strang szóval fejezik ki.

Az ivóvízhálózat és a szennyvízcsatorna-rendszer társasházakban történő cseréjének eddigi leggyakoribb okai között az üzemzavarok szerepeltek. A vezetékek cseréje ajánlott, a felújítás elhalasztása többletköltséggel jár és egészségi károsodást okozhat.

A vízvezetékek felújítása panel épületekben 30-40 év után válik szükségszerűvé. Ilyenkor szükséges a teljes függőleges strangot kicserélni ami hidegvízvezeték cserét, melegvízvezeték cserét a cirkulációs és a lefolyóvezeték teljes szakaszon történő cseréjét jelenti. 


Tényadatok

A KSH adatai szerint hazánkban az iparosított technológiával (házgyári, panel, csúsztatott zsalus, stb.) 1960 és 1992 között épült lakások száma közel 800 000, amelyekben 2,2 millió ember él. A lakások 95%-a magántulajdonban van. A lakások 8%-a nem lakott, az itt élők közül cca. 1/3-as nyugdíjas és egyedülálló egy a közelmúltban készült felmérés szerint.

Sajnos demográfia kiegyenlítés nem történt ezekben az épületekben. Születési rendellenesség ezeknek az épületeknek, hogy nincs megfelelő számú parkoló, a korábbi tervezés 1 parkoló/2lakás képletet használta. Fejlődési rendellenesség, hogy nem alakultak ki közös terek az emberek szociális igényeinek kielégítésére. Mind ezek ellenére az itt élők 89%-a elégedett a helyzetével.

Eredetileg 50 éves élettartamra tervezték a panelépületeket, a benne lévő épületgépészeti rendszerekre csupán 5-30éves élettartamot prognosztizáltak. Egy mostanában elvégzett korróziós vizsgálat szerint nincsenek komoly statikai problémák a szerkezetekkel és akár 80-100évet is kibírhatnak ezek az épületek az a tervezett 50év helyett.

Az épületek az elmúlt 40-50 évben elhasználódottak, a lakók jelentős mértékben kicserélődöttek. Utóbbi pozitív hatása, hogy sok lakás az új lakó által felújításra (cca. 50%.) került. Az épületek közös tulajdonú elemei azonban már kevésbé. Az elmúlt évek "divatja" volt, hogy a nyílászárok cseréje és a külső hőszigetelés kapott prioritást. A tömeges komplex felújítások pénzhiányra hivatkozással maradtak el. Amíg az épületszerkezetek jó állapotban meg tudtak maradni, addig sajnos az épületgépészeti rendszerek kihasználták mára a korukat és felújításra, cserére szorulnak. Szakértők tanulmányai alapján cca. 25 évre lenne szükség ahhoz, hogy az összes épületen a szükséges felújítási munkálatokat el lehessen végezni.

A lakó életminőségét azonban a lakások ellátó rendszerei döntően meghatározzák. Az ivóvízhálózat, a szennyvízcsatorna, légtechnikairendszer és a gázvezetékek társasházakban történő cseréjére üzemzavarok esetén került sor. A higiéniai problémák, a zajosság, az energia veszteségek, az üzembiztonság szempontjai háttérbe szorultak.

Az épületgépészeti rendszer jelen állapotot jellemzői:

Szigeteletlen vezetékek, lágyítás nélküli víz, pangó szakaszok, acél + réz elektrokémiai korrózió, javítások minősítés nélküli anyagokkal, üzemzavarok, anyagi kár, üzemszünet, elégedetlen lakók.

Társasházakban történt káresemények a 2010 – 2014

Forrás: Groupama Garancia Biztosító Zrt.

Üvegtörés 15 460 kárbejelentés 346 millió forint kifizetés

Elemi kár 15 690 kárbejelentés 800 millió forint kifizetés

Csőtörés 57 990 kárbejelentés 3 000 millió forint kifizetés